Iets nieuws vinden is de sleutel van creativiteit

weg met een u-turn

Blogger Jan van den Berg schreef onlangs een stuk over creativiteit en kwam tot de conclusie dat creativiteit slechts twee dingen vergt:

  • Beginnen
  • Doorgaan

Ik zie dat toch anders. Er zijn onnoemelijk veel dingen die draaien om beginnen en doorgaan en geen bal met creativiteit van doen hebben. Lopendebandwerk. Een fietstocht. Drugs transport.

De kern van creativiteit is wat mij betreft dat je tot iets nieuws komt.

Hoe vind je het nieuwe? Vaak kost het je jaren. Eerst doe je anderen na. Je maakt fouten. Je leert ervan. Heel misschien kom je op een gegeven moment tot iets dat niet op het werk van anderen lijkt. Maar grote kans dat dat niet gebeurt.

Maar ook al heb je ooit iets 100% eigens gemaakt, het nieuwe gevonden, dan wil dat nog niet zeggen dat je het opnieuw zult vinden. In de muziek bijvoorbeeld zijn er veel artiesten die hun vernieuwende hoogtepunt decennia geleden hadden. Het publiek wil zodoende alleen nog maar het oude werk horen. Sommige van die artiesten worden een coverband van hun eigen werk.

Wat creativiteit niet is

Iets nadoen is niet creatief te noemen als het geen nieuw resultaat oplevert. Iets herhalen is niet te bestempelen als een creatief proces als het een bekende uitkomst oplevert.

Wetenschap lijkt op creativiteit omdat het ook zoekt naar het nieuwe. Het proces is vergelijkbaar en gaat vaak gepaard met toeval net zoals dat voor creativiteit geldt. Toch zijn ze ook zeer verschillend want wetenschap houdt zich bezig met de vraag waarom iets is terwijl creativiteit zich bezig houdt met de vraag wat nieuw is.

Creativiteit is als een reis waarvan je de bestemming niet kent. Soms leidt het naar een doodlopende weg. Naar een oninteressante plek. Je loopt terug naar het beginpunt en probeert een nieuwe route te vinden. Het is niet gegarandeerd dat je iets zult vinden. Soms kom je erachter dat het beginpunt de meest interessante plek van de hele reis was.

Natuurlijk, je moet ergens beginnen. En je zult moeten volhouden. Maar wat er vervolgens gebeurt heb je niet echt in de hand. Ook al doe je nog zo je best.


Abonneer je op mijn berichten

Bepaal zelf de frequentie waarin je mijn artikelen wilt ontvangen (direct, dagelijks of eens per week). De link om dit in te stellen vind je in de bevestigingsmail.

Reacties

4 reacties op “Iets nieuws vinden is de sleutel van creativiteit”

  1. Casper de Weerd avatar
    Casper de Weerd

    Terwijl je juist tijdens lopendebandwerk of een fietstocht tot een nieuwe aanpak geinspireerd kan worden (satori/eureka..hmm). Met drugs transport heb ik geen ervaring

    1. Marco Raaphorst avatar
      Marco Raaphorst

      Zeker weten dat er ideeën komen als je je gedachten juist even vrij laat.

  2. Niek avatar
    Niek

    Leuk Marco hoe jij steeds weer aandacht weet te krijgen. Ik ga dan meestal mezelf na hoe ík iets nieuws bedacht. Je conditie moet goed zijn zodat je geest de vrije loop kan nemen. Lopende band werk kan zo’n situatie zijn. Niet hoeven nadenken over je handelingen of joggen bijvoorbeeld dan schieten de meest creatieve ideeën binnen. Maar dan volgt nog de uitvoer ervan. Als dat lukt zit je goed.

    1. Marco Raaphorst avatar
      Marco Raaphorst

      Vanuit het niets komt soms iets.

      Daarom hou ik ook van lummelen. En wat aanklooien.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.